Fabrizio Crisà na Slovensku

Šéf dizajnu značky elica prijal naše pozvanie na Slovensko v rámci udalosti Bratislava design week a my sme ho pri tejto príležitosti vyspovedali.

Fabrizio Crisà je Design Centre Manager v spoločnosti Elica. Narodil sa v roku 1973, má magisterský titul v odbore priemyselný dizajn na fakulte architektúry na Univerzite La Sapienza v Ríme. V roku 2005 nastúpil do spoločnosti Elica, po dvoch rokoch pôsobenia na pozícii

Art director & Product Designer bol menovaný za manažéra dizajnérskeho centra a vedie

tím už viac ako desať rokov. Zohráva kľúčovú úlohu v procese inovácií produktov.

Tvorivosť a zmysel pre estetiku, racionálnosť a výskum inovácií sú piliermi jeho práce.

Vášeň pre fotografovanie, dejiny umenia a technologické inovácie je to, čo formuje jeho jedinečné a výrazné objekty. Produkty, ktoré navrhol Fabrizio Crisà, získali  mnoho cien za dizajn, medzi inými aj Compasso d'Oro.

  • Môžete nám v skratke predstaviť spoločnosť Elica?

Elica bola založená v roku 1970  Ermannom Casolim, vo Fabriane v Taliansku. V roku 1978  jej zakladateľ zomrel a firma je odvtedy vedená jeho synom Francescom Casolim, ktorý je v súčasnosti prezidentom spoločnosti Elica. Spoločnosť začala svoju existenciu ako rodinný podnik, ktorý sa čoskoro rozrástol na podnik s medzinárodným dosahom.

Dnes ma spoločnosť sedem tovární po celom svete, v Taliansku, Poľsku, Mexiku, Indii a Číne. Celkovo tak  3 800 pracovníkov vyrába každoročne 20,7 milióna produktov.

 

  • Ako sa vyrábajú produkty Elica? Môžte nám popísať pozadie ich vývoja?       Čo Vás inšpiruje pri ich tvorbe?

Za každým produktom je iný príbeh. Nevyhnutnými zložkami ich úspechu sú intuícia a vkus. Žiadny z nich nevystúpi z davu a nezarezonuje, ak bude odpovedať len na požiadavky trhu. To čo ho robí rozdielnym je dizajn, vízia a až priam obsedantná pozornosť k detailom.

Inšpirácia prichádza z rôznych skúseností a ich kombinácií medzi sbeou. Snažím sa byť čo najviac zvedavý ohľadom všetkých vecí, ktoré ma obklopujú. Napriek môjmu nabitému pracovnému programu si vždy vyhradím čas na cestovanie. Taktiež navštevujem veľtrhy rôznych priemyselných odvetví, či sa jedná už o interiérový dizajn, produkty alebo technológie. Okrem iného je samozrejme inšpirujúce aj prostredie dizajnérov, kde sa pohybujem.

  • Ako dlho trvá v Elice proces výroby produktu od jeho prvotného dizajnu?

To samozrejme záleží na okolnostiach a komplexnosti daného projektu, ale zvyčajne sú to asi 2 roky od kedy sa myšlienka zrealizuje a dostane sa na trh. Zvyčajne naše novinky odprezentujeme na Eurocucine počas Milánskeho Design Weeku a následne po niekoľkých mesiacoch je produkt aj v predaji.

 

  • Aké druhy technológií sú zastúpené v Elice?

V Elice ideme ruka v ruke s najnovšími technológiami. Dizajnové centrum neustále skúma nove materiály, ako aj nové možnosti technológií. V našich laboratóriách sa zameriavame na skúmanie nových, lepších spôsobov na zlepšenie prúdenia vzduchu, čo priamo súvisí nie len s výkonom našich produktov, ale aj s ich hlučnosťou pri prevádzke.

 

  • Je rozhodujúcim faktorom pri navrhovaní nového produktu jeho dopad na životné prostredie?

Záleží nám na tom, akú ekologickú stopu zanechajú naše produkty, preto dbáme na spotrebu energie a jednoduchosť údržby tak, aby daný produkt fungoval bezchybne celé roky. Naše produkty su vyrobené tak aby vydržali, ale sú tiež koncipované tak, aby sa dali ľahšie rozoberať, čo uľahčuje ich recykláciu. Voľba materiálu pri výrobe je v dôsledku predpisov obmedzená, ide najmä o sklo, nerez a plasty, ktoré sú vysoko recyklovateľné.