Ako správne používať odsávač pár

Ak aj vy patríte k tým, ktorí sa boja vyprážať rezne vo svojej novej kuchyni, môžete to predsa len skúsiť: s kvalitným odsávačom pár vám nehrozí ani mastný film na kuchynských skrinkách, ani pach z vyprážania v celom byte. Má to však háčik – treba ho vedieť správne používať.

  •  Základ je dobre si vybrať

Kým sa vôbec dostanete k používaniu odsávača pár, základ je zvoliť si taký, ktorý je najvhodnejší pre vašu kuchyňu a váš životný štýl. Ak totiž varíte veľa a často, navyše patríte k milovníkom vyprážaných či ázijských jedál, a do veľkej kuchyne si nad veľkú varnú dosku nainštalujete malý odsávač s nízkym výkonom, sotva s ním budete spokojní. Na začiatok sa teda zamyslite nad tým, aký výrobok skutočne potrebujete.

Podľa možností vašej kuchyne sa musíte rozhodnúť, či zvolíte odsávací digestor, ktorý odvádza vzduch do exteriéru alebo recirkulačný s filtrom, ktorý vzduch filtruje a vracia späť do miestnosti. Odsávače pár elica majú tú výhodu, že väčšina odsávacích digestorov umožňuje aj recirkulačnú prevádzku, avšak musíte vložiť uhlíkový filter. Ten obyčajne treba dokúpiť samostatne.

Odsávací digestor by mal byť prvou voľbou pre ľudí s alergiami na plesne či astmou.

  • Dbajte na bezchybnú inštaláciu

Aby váš nový odsávač pár fungoval tak, ako má a teda odstraňoval pachy z varenia, mastnotu, paru aj škodliviny z ovzdušia, dôležitá je jeho správna inštalácia.

Ak máte odsávač pár zabudovaný v kuchynskej linke a umiestnený priamo nad varnou doskou, určite treba dodržať výrobcom odporúčanú vzdialenosť medzi nimi. Ak ho totiž umiestnite príliš vysoko, môžete tým znížiť jeho účinnosť. Neriaďte sa anonymnými informáciami z internetu, pretože maximálna aj minimálna odporúčaná výška pre jednotlivé modely sa môže výrazne líšiť. Jedným z benefitov, ktoré oceňujú užívatelia odsávačov pár elica, je aj to, že viaceré modely môžete umiestniť už od vzdialenosti 50 cm od varnej dosky.

Pri odsávacom digestore, ktorý odvádza vzduch z kuchyne do exteriéru cez odsávacie potrubie, je veľmi dôležitá dĺžka tohto potrubia a jeho ohyby (známe „kolená“). Ak je potrubie príliš dlhé, úzke alebo má nadbytok kolien, opäť to sťaží prácu odsávača pár tak, že nebude podávať najlepší výkon.

  • Nemajte ho zapnutý len počas varenia

Častou chybou je, že odsávač pár zapíname neskoro. Napríklad až vtedy, keď už jedlo vrie a nad hrncom je viditeľná para. Alebo dokonca keď ktosi vojde do kuchyne a povie: „Čo to tu tak smrdí…?“ A vypíname ho, naopak, príliš skoro – v okamihu, keď vypneme sporák a dovaríme. A potom sa čudujeme, že na kuchynských skrinkách sa vytvára mastný film…

Aby to tak nebolo, najmä pri recirkulačnom odsávači pár je veľmi dôležité zapnúť ho chvíľu pred tým, ako vôbec začneme variť, ideálne 2 až 5 minút. Je to preto, aby sa vytvoril pravidelný vzduchový cyklus. No a vypnúť by sa mal približne 10 minút po dovarení, aby sa dôkladne odstránili všetky pachy aj prebytočné teplo z varenia. Zároveň sa tak zabráni možnému nahromadeniu a zotrvávaniu vlhkosti, ktorá by mohla prispieť aj k znižovaniu funkčnosti odsávača pár. Moderné odsávače majú časovač, ktorým si nastavíte neskoršie vypnutie.

A ešte jedna drobnosť: Ak má váš digestor sklopný priezor, pri prevádzke ho čo najviac otvorte.

  • Nesnažte sa „pomáhať mu“ prievanom

Vzduchový cyklus môže narúšať prievan v kuchyni. Preto ak máte pocit, že v kuchyni sa hromadí zápach a teplo z varenia, radšej pustite digestor na krátky čas na maximálny výkon, akoby ste mali vytvoriť prievan. Okno pootvoriť môžete, avšak ideálne to, ktoré nie je blízko digestora.

  • Nepúšťajte ho zbytočne naplno

Všetky odsávače pár majú minimálne tri stupne výkonu, ktoré si môžete ľubovoľne nastaviť podľa toho, aké intenzívne odsávanie potrebujete. Platí pritom, že najnižší stupeň je zároveň aj najtichší a, naopak, najintenzívnejšie odsávanie môže byť výrazne hlučnejšie.

Prvý stupeň je určený na bežné varenie pokrmov v menších hrncoch, druhý stupeň na prípravu jedál s miernym pachom a tretí (a prípadne vyššie stupne) na vyprážanie, grilovanie, či prípravu silne aromatických jedál.

Kvalitný odsávač pár musí podávať dobrý výkon aj pri prvom či druhom stupni odsávania. Tretí (prípadne štvrtý a piaty) stupeň je určený skôr na kratšie použitie. Je pri ňom zvýšená hlučnosť, čo môže prekážať najmä vtedy, keď máte kuchyňu spojenú s obývačkou. Myslite na to už pri nákupe a v takom prípade stavte radšej na výrobky, ktoré majú technológiu prispievajúcu k nižšej hlučnosti a prípadne aj odhlučňovaciu izoláciu. Kvalitné moderné odsávače pár tiež dokážu sami nastaviť stupeň svojho výkonu a intenzitu odsávania podľa množstva a kvality výparov pri varení.

Ak zbytočne púšťate odsávač pár vždy naplno, zvyšujete spotrebu energie a tým aj svoje účty za elektrinu. Zároveň tak môžete skracovať jeho životnosť.

  • Pravidelne čistite a vymieňajte filtre

Zanesené filtre bránia priechodu vzduchu a odsávač pár potom nepracuje optimálne. Preto ich pravidelne čistite a vymieňajte.

Na tukových filtroch sa usádzajú tukové častice, ktoré sa najlepšie odstránia teplou vodou a jemným čistiacim prostriedkom. Väčšinu môžete umyť aj v umývačke riadu. Ak sú však vyrobené z hliníka, nepoužívajte umývací cyklus s vysokou teplotou, pretože horúca voda môže spôsobiť stmavnutie hliníkových materiálov.

Uhlíkové filtre zachytávajú pachy, preto ich nazývame aj pachové. Často sú jednorazové a ich účinnosť je 3 až 4 mesiace. Kvalitnejším uhlíkovým filtrom však môžete predĺžiť účinnosť až na tri roky, ak ich budete každé tri mesiace oživovať. Robí sa to tak, že uhlíkový filter najprv jemne umyjete teplou vodou a potom vložíte do rúry na 100 °C počas 10 minút.

Keramické pachové filtre sa regenerujú každé 2 – 3 mesiace v rúre pri teplote 200 °C počas 10 minút.

Pozor, nie všetky odsávače pár správne fungujú s univerzálnymi filtrami. Preto keď ich meníte, do značkových odsávačov radšej kupujte značkové filtre. Ak používate univerzálne filtre, dbajte na to aby mali správnu veľkosť a uloženie. Medzery medzi filtrom a krytom umožňujú prenikanie nečistôt z ovzdušia, čím sa môže zanášať vnútro digestora a poškodzovať motor.

Výhodou moderných odsávačov pár je aj to, že majú kontrolky na výmenu či čistenie filtrov, ktoré vás upozornia na zanesený filter.

  •  Venujte pozornosť aj svetlu

Výhoda odsávačov pár je aj v tom, že je v nich zabudované svetlo, ktoré vám v ideálnom prípade krásne osvetlí varnú dosku a pracovný priestor pri varení. Aby vám zbytočne nezvyšovalo náklady na elektrinu, je výhodné vybrať si model, ktorý má energeticky úsporné LED osvetlenie. Ak sú LEDky chránené sklom alebo priehľadným plastom, pravidelne ho čistite od mastnoty, pretože aj prach a špina zabraňujú riadnemu šíreniu svetla.

  •  Aby ste sa nebáli vysokých účtov

V čase zúriacej energetickej krízy viacerí z nás uvažujú nad tým, že obmedzia používanie niektorých spotrebičov, aby znížili svoje účty za elektrinu. Nemusíte sa báť, ak odsávač pár používate správne, vo všeobecnosti je to nízkoenergetický spotrebič. Aby ste mali úplnú istotu, pri jeho kúpe si vždy všímajte energetický štítok, z ktorého sa dozviete celkovú energetickú triedu produktu, priemernú ročnú spotrebu energie v kWh (za predpokladu, že digestor budete používať 60 minút denne a jeho svetlo bude svietiť 120 minút), triedu účinnosti prúdenia vzduchu (od A po G) – čím je vyššia, tým účinnejšie digestor odsáva, triedu účinnosti osvetlenia – čím menej energie digestor spotrebuje na osvetlenie, tým lepšie, triedu účinnosti absorpcie znečistenia – je meraná na tukových filtroch na základe toho, koľko nečistôt tukový filter zachytil, a hladinu hluku, čo znamená počet decibelov pri bežnej prevádzke digestora.