Ktorý digestor je pre mňa ten správny?

Že odsávač pár je rovnako nevyhnutnou súčasťou kuchyne ako sporák alebo drez, o tom vás už nikto nemusí presviedčať. Viete, že ho potrebujete, a navyše aj chcete, otázne zostáva, ktorý je pre vás ten správny.

Jednoducho povedané, pri kúpe nového odsávača pár si na začiatok musíte zodpovedať dve otázky:
Kto som? A kam chcem svoj nový digestor umiestniť? Odpovede vás navedú k vysnívanému výrobku, ktorý bude plniť presne tie funkcie, aké od neho očakávate.

NADŠENÝ KUCHÁR

Ak varíte veľa a často, navyše radi vyprážate a nebojíte sa pripravovať doma aj exotické jedlá s výraznou vôňou, určite budete potrebovať digestor s vyšším sacím výkonom. Väčšinou platí, že vyšší sací výkon majú väčšie digestory. V tomto prípade sa vám skutočne oplatí investovať do kvalitnejších výrobkov, inak vám mastnota, para a pach zanechajú svoje stopy v interiéri.

Tam, kde je to možné, odborníci odporúčajú vybrať si odsávací digestor – s odťahom vzduchu do exteriéru. Pary a nežiaduce pachy sa pri jeho použití vyvedú cez potrubie rovno von. To ocenia aj astmatici a ľudia alergickí na plesne. Tento typ digestora vám z kuchyne perfektne odvedie aj nadbytočné teplo vznikajúce pri varení, čo oceníte najmä v lete. Pri recirkulačnom digestore sa nasatý vzduch vyčistí cez filtre a vracia sa späť do interiéru. V tomto prípade je veľmi dôležité, aby filtre boli účinné. Elica ponúka regenerovateľné pachové filtre „Long Life“, ktoré majú schopnosť vlastnej regenerácie a vydržia až 3 roky na rozdiel od štandardných uhlíkových pachových filtrov, ktorých priemerná životnosť je 3 až 6 mesiacov. Regenerovateľný pachový filter si pritom vyžaduje iba jednoduchú údržbu – stačí, keď ho každé 2 až 3 mesiace umyjete teplou vodou s jemným mydlovým prípravkom (dá sa to urobiť aj v umývačke riadu) a vysušený aktivujete v rúre počas 10 minút pri 100 stupňoch Celzia. Obrovskou výhodou odsávačov pár elica je aj to, že väčšina umožňuje odťahovú aj recirkulačnú prevádzku.

FANÚŠIK INTELIGENTNEJ DOMÁCNOSTI

Ak ste fanúšikom inovácií, pri výbere digestora si prídete na svoje. Viaceré odsávače pár elica majú vychytávky, ktoré z nich robia najmodernejšie spotrebiče v kuchyni. Ovládací panel, ktorý zodpovedá moderným trendom a jeho súčasťou sú dotykové tlačidlá umožňujúce komfortné ovládanie, je základ. Určite oceníte aj to, keď je váš odsávač pár vybavený pripojením k wifi, vďaka čomu sa dá ovládať pomocou aplikácie alebo hlasu. Takto ho môžete spustiť aj meniť jeho intenzitu odsávania.
Rovnako možno pomocou aplikácie zapnúť osvetlenie, ktoré je súčasťou digestora, či zmeniť jeho intenzitu. Aplikácia vás upozorní aj na to, že treba vyčistiť, prípadne vymeniť, tukové alebo pachové uhlíkové filtre.

Skvelou voľbou sú aj odsávače pár vybavené inteligentným senzorom, ktoré sú schopné automatickej prevádzky nielen počas varenia, ale zabezpečia čistenie vzduchu aj kedykoľvek v priebehu dňa. Keď začnete variť, spustia sa automaticky a intenzitu svojho sacieho výkonu dokážu regulovať podľa miery znečistenia vzduchu. Výhodou býva aj možnosť neskoršieho vypnutia digestora. Správne by sa totiž nemal vypínať hneď po dovarení jedla, ale asi o 10 minút neskôr. Keď
si to viete jednoducho nastaviť, nemusíte sa vracať do kuchyne len preto, aby ste vypli digestor,
vypne sa sám.

SPOLOČENSKÝ TVOR, KTORÝ NIKDY NEVARÍ SÁM

Ak milujete spoločnosť, a to aj pri varení, je dôležité, aby vás odsávač pár nerušil. Preto si kúpte odhlučnené modely, ktoré aj pri silnom motore produkujú nízku hladinu hluku. To isté platí v prípade, že vaša kuchyňa je prepojená s obývačkou a kým vy varíte, niekto blízko vás sleduje film alebo pracuje na notebooku.
Najmä väčšie digestory s vyšším sacím výkonom bývajú hlučnejšie. Odhlučnené modely však ponúkajú kvalitný výkon aj pri nižšom hluku. Hodnoty hluky, ktorý odsávač pár vydáva pri plnej prevádzke, nájdete na energetickom štítku výrobku. Kvalitnejšie výrobky by priemerne nemali presiahnuť úroveň hluku 50 – 60 dB.
Znížiť hlučnosť digestora môžete aj tým, že ho nastavíte na nižší stupeň odsávania, čo však znamená nižší výkon. Pri najnižšom výkone sa síce neodporúča vyprážať rezne, ale bežné pokrmy bez zápachu varené v menších hrncoch si pripraviť môžete.

MILOVNÍK PRIESTORU

Iný odsávač pár si treba vybrať do malej kuchyne, iný do veľkej. Ak ste milovníkom priestoru alebo je vaša kuchyňa prepojená s obývačkou, určite potrebujete výkonnejší digestor. Odsávač pár s nízkym výkonom by totiž nestihol vymeniť vzduch vo veľkom priestore minimálne 10-krát za hodinu, ako sa to odporúča.
Výhodou veľkej kuchyne je, že váš odsávač pár môže naplno vyniknúť. Mimoriadne obľúbené sú v tomto prípade tzv. lankové priestorové digestory, ktoré voľne visia zo stropu na predlžovacích lankách. Veľmi dobre sa vynímajú nad kuchynskými ostrovčekmi. Majú rôznorodý dizajn, nastaviteľnú výšku zavesenia a okrem odsávania vedia aj skvele osvetliť priestor nad varnou doskou.
Vo veľkej kuchyni nad ostrovčekom sa uplatní aj stropný digestor, ktorý sa zabuduje priamo do stropu a poskytuje vám tak neobmedzený voľný priestor nad varnou doskou. Mnohé z týchto výrobkov doslova splynú s kuchyňou. Naopak, každého hneď zaujmú rustikálne či retro komínové digestory, ktoré sú výrazným dizajnovým prvkom kuchyne.

MINIMALISTA

Malý priestor panelákovej kuchyne vám síce neumožní „vyhrať sa“ pri výbere digestora, ako v prípade keď staviate dom s veľkou modernou kuchyňou, ale predsa len máte možnosť kúpiť si aj vychytávky, ktoré vás príjemne prekvapia.
Výborné sú napríklad výsuvné digestory, ktoré pri varení vysuniete priamo z pracovnej dosky. Ďalšie viete vysunúť spod hornej skrinky kuchynskej linky. Keď odsávač pár nepoužívate, zasuniete ho tak, že ho vôbec nie je vidno.
Vstavané alebo zabudovateľné odsávače pár sa priamo montujú na spodnú časť hornej kuchynskej skrinky. Návštevník kuchyne si ich na prvý pohľad ani nevšimne.
Keď nemáte nad varnou doskou skrinky, aj medzi nástennými – vertikálnymi digestormi nájdete i minimalistické verzie. V kuchyni sú zaručene zaujímavým prvkom pripomínajúcim plochú obrazovku televízora alebo moderný obraz.

DIZAJNOVÝ FAJNŠMEKER

Funkčnosť a kvalita sú základ, ale bez úžasného dizajnu to nie je ono? Aj v tomto prípade vás moderné odsávače pár potešia. Niektoré svojím nenápadným dizajnom, iné naopak takým, ktorý každému hneď udrie do oka. Najväčšiu možnosť „vyblázniť sa“ ponúkajú dizajnérom špičkových firiem ako elica najmä priestorové digestory. Sú rôznych geometrických tvarov aj veľkostí, neraz pripomínajú doslova umelecké diela spustené zo stropu do centra kuchyne. Z materiálov sa dnes najviac uplatňuje trvácny nerez a jeho kombinácie napríklad s drevom, čiernym alebo bielym sklom, zaujímavou povrchovou úpravou je tiež džínsovina či betón.

10 RÁD PRE KAŽDÉHO

  1. Aby odsávač pár najlepšie plnil svoj účel – to je odvádzanie pár, mastnoty a zápachu z varenia – ideálne je umiestniť ho priamo nad varnú dosku. Aj táto skutočnosť ovplyvňuje veľkosť a druh digestora, ktorý si chcete kúpiť. Ak máte nad varnou doskou kuchynské skrinky, predsa len je váš výber trošku obmedzený než v prípade, že máte k dispozícii voľný priestor.
  2. Na to, aby ste zistili, aký ideálny sací výkon by mal mať váš digestor, potrebujete vedieť veľkosť miestnosti (kuchyňa, prípadne kuchyňa + obývačka), v ktorej bude fungovať. Potom stačí, keď vynásobíte výšku miestnosti a podlahovú plochu. Výsledné číslo násobené desiatkou predstavuje minimálny sací výkon digestora. Napríklad: Ak je výška kuchyne 2,6 m a podlahová plocha má 14 m², hľadajte digestor so sacím výkonom aspoň 364 m³.
  3. Odťahové digestory s odsávaním vzduchu von musíte umiestniť na vonkajšiu stenu, ktorá umožňuje vyvedenie vzduchu mimo interiéru domácnosti. Alebo ich treba umiestniť tak, aby sa vzduch dal vyviesť do komína či ventilačnej šachty. Ak žiadnu takú možnosť nemáte, sústreďte sa na výrobky, ktoré umožňujú recirkulačnú prevádzku.
  4. Vždy sa už v predajni zaujímajte aj o montáž digestora. Zvládnete ho bezpečne a správne namontovať aj bez odborníkov? Ak nie, cena sa vám tým navýši. Avšak vždy je to lepšie, ako zlá montáž, ktorá bráni správnemu fungovaniu odsávača pár, prípadne prináša riziko ohrozenia zdravia.
  5. Dôležité je aj ľahké a praktické ovládanie. Odsávač pár by mal mať aspoň 3 výkonnostné úrovne odsávania – nízka, stredná, vysoká. Prepínať sa dajú mechanicky, pomocou dotykových tlačidiel alebo pri inovatívnych výrobkoch cez aplikáciu. Niektoré si správnu úroveň odsávania nastavia sami.
  6. Ako o každý domáci spotrebič, aj o odsávač pár sa musíte dobre starať, aby vám vydržal čo najdlhšie. Jednoduché čistenie a ľahká výmena filtrov sú vždy plus.
  7. Pridanou hodnotou digestora je, že je to ďalší svetelný zdroj v kuchyni, ktorý vám pomôže osvetliť pracovný priestor pri varení. Oceníte, keď ponúka rôznu intenzitu svetla a má úsporné LED žiarovky.
  8. Energetické štítky pri výrobkoch sú výborným zdrojom informácií. Dozviete sa z nich, koľko energie potrebuje váš odsávač pár na to, aby dosiahol požadovaný výkon. Čím menej energie spotrebuje, tým viac peňazí ušetríte. Najúspornejšie spotrebiče patria do energetickej triedy A.
  9. Zaujímajte sa aj o hluk, ktorý digestor vyprodukuje za chodu. Čím je priemerná hodnota hluku nižšia, tým lepšie. Aby sa nestalo, že vypnete digestor pri varení preto, lebo sa v kuchyni nemôžete rozprávať. Pamätajte tiež, že keď vyprážate rezne, je lepšie zniesť chvíľu hluku navyše, ako digestor vôbec nezapnúť, nechať napáchnuť zariadenie bytu a ešte zotierať mastný film z kuchynskej linky.
  10. Nájdete digestory aj za 50 eur, nemôžete však od nich očakávať rovnakú kvalitu ako od tých drahších. Kvalita niečo stojí. Vynikajúci sací výkon, moderné funkcie navyše, zaujímavý dizajn, luxusné materiály a technologické vychytávky za 50 eur nikde nedostanete.